
Trwają przygotowania do VI edycji programu Legii Akademickiej stanowiący wspólny projekt Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Edukacji i Nauki. Legia Akademicka jest formą ochotniczej służby wojskowej przewidzianą dla zainteresowanych nią studentów/absolwentów szkół wyższych (publicznych i niepublicznych).Obecnie trwają prace nad wydaniem Decyzji o porozumieniu w tej sprawie. Uściśli ona sposób realizacji tego programu.
W przypadku zainteresowania studentów GSW Milenium Legią Akademicką w liczbie minimum 15 studentów uczelnia może rozpocząć aplikowanie do tego programu.
Legia Akademicka polega na teoretycznym i praktycznym szkoleniu wojskowym studentów oraz absolwentów szkół wyższych. Część teoretyczna jest realizowana przez uczelnie cywilne zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej programem szkoleniowym.
Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła zmianę dotyczącą modułu podstawowego. W ubiegłych latach polegał on na uczestnictwie studenta w zajęciach teoretycznych odbywających się na terenie szkoły wyższej oraz na odbyciu ćwiczeń wojskowych na terenie jednostki wojskowej. Podobnie przebiegał moduł podoficerski.
W 2023 roku nie ma już potrzeby uczestnictwa w zajęciach teoretycznych na module podstawowym. Student zaineresowany szkoleniem złoży jedynie wniosek na ćwiczenia wojskowe w ramach Legii Akademickiej w uczelni biorącej udział w VI edycji programu (dalej: uczelni). Wówczas zostanie powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych w okresie wakacyjnym, tzn. 28 dni szkolenia podstawowego, w wyniku którego otrzyma stopień wojskowy: szeregowy.
Szeregowy rezerwy w kolejnym roku będzie mógł zgłosić się do uczelni w celu kontynuacji szkolenia w ramach modułu podoficerskiego. Wówczas po kilkunastu godzinach zajęć teoretycznych złoży wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe w okresie wakacyjnym, po zakończeniu których zostanie mianowany na stopień kaprala. W kolejnym roku będzie mógł zgłosić się na szkolenie wojskowe, w wyniku którego zostanie mianowany na pierwszy stopień oficerski (podporucznik).
W szkoleniu na module oficerskim nie będą brały udziału uczelnie cywilne. Zaangażowane w nie będą tylko wyższe szkoły wojskowe.
Zachęcam Państwa do przyjrzenia się informacjom, które wkrótce pojawią się na stronie Ministra Edukacji i Nauki (w pierwszych dniach miesiącach grudnia). Chętne osoby prosimy o zgłoszenie się do dziekanatu.